NOWOCZESNE FORMY AKTYWNOŚCI SPOROWEJ - cz. 3 SQUASH

SQUASH

1.PRZECZYTAJCIE INFORMACJE PONIŻEJ.

2.ZOBACZCIE FILM.

 

3.MOŻE kogoś ZAINTERESOWAŁA TA DYSCYPLINA SPORTOWA?

PODPOWIADAM i POLECAM GDZIE MOŻNA TRENOWAĆ SQUASHA i nie tylko? 

 1. MAVI AREA Squash & Fitness 

adres: Świętej Barbary 17A, 43-170 Łaziska Górne http://maviarea.pl/szkolka-squasha/   

2. Gym&Fitness Maximus 

adres: ul. Bukowa 9 ,41­-700 Ruda Śląska 

http://www.fitnessmaximus.com.pl/bukowa/squash-arena.html

3.Servicom Tennis Club

 adres:ul.Szkolna 63A   43-100 Tychy 

http://www.servicom.com.pl/

 

Historia squasha

Squash powstał na początku XIX wieku, a wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Sport ten narodził się z… nudy i braku ruchu, które doskwierały osadzonym w słynnym londyńskim więzieniu „The Fleet”. Więźniowie (a trzeba dodać, że byli to arystokraci skazani za oszustwa podatkowe), nie mogąc grać w tenisa, zaczęli odbijać piłkę od ścian. Było to ok. 1830 roku. Jednocześnie na taki sam pomysł wpadli uczniowie jednej z elitarnych brytyjskich szkół, którzy zamiast odbijać tradycyjną piłkę tenisową, zaczęli grać z użyciem przekłutej piłeczki, która przy kontakcie z podłożem ulegała lekkiemu zgnieceniu (stąd nazwa dyscypliny „squash” – po polsku „rozgniatać”).
Pierwsza wzmianka o squashu pojawiła się w 1890 roku w książce „The Badminton Library of Sports and Pastimes”. Ale dopiero kilkadziesiąt lat później wypracowano oficjalne reguły gry, które wcześniej zmieniały się kilkukrotnie (jak np. zmniejszenie punktów koniecznych do wygrania seta, a także rozmiarów boiska).

 https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=pHkSz77CUp4&feature=emb_title

Czym jest squash?

Squash to gra tylko na pozór podobna do tenisa. Oba te sporty łączy granie przy pomocy rakiet i piłki, ale ich zasady są nieco inne.
Celem zarówno tenisa, jak i squasha, jest takie odbicie piłki, by przeciwnik nie umiał sobie z nią poradzić. Jednak w squasha gra się nie na korcie przedzielonym siatką, lecz w specjalnym, zamkniętym pomieszczeniu (można powiedzieć w "klatce") z rozrysowanymi liniami, które tworzą granice boiska. 
Zawodnicy odbijają piłkę w taki sposób, by za każdym razem odbiła się od przedniej ściany i tylko raz od podłogi (może odbijać się dowolną ilość razy od ścian bocznych i tylnej). Rozgrywka trwa do momentu, aż któryś z zawodników źle odbierze piłkę (np. dotknie ona 2 razy podłogi, przekroczy lub dotknie linii autu) lub utrudni odbiór przeciwnikowi (tzw. „stroke”).
Inne są też rakiety do gry w squasha – mają bardziej owalny kształt i są inaczej zbudowane niż rakiety tenisowe. Z kolei piłka jest mniejsza i lżejsza.
ŹRÓDŁO: 
 
 https://wformie24.poradnikzdrowie.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - cz.1

JOGA-redukuje stres, ułatwia koncentrację i wzmacnia kręgosłup

Nowoczesne formy aktywności fizycznej cz. 4 - NORDIC WALKING